16R1000GMR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 16R1000GMR |
Description | PTC RESET FUSE 16V 10A RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 10 A Ih Through Hole Radial, Disc |
Datasheet | Datasheet |
Category | Time to Trip 6 s |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Resistance - Initial (Ri) (Min) 4 mOhms |
Series | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 10.2 mOhms |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Part Status Active | Mounting Type Through Hole |
Type Polymeric | Package / Case Radial, Disc |
Voltage - Max 16V | Size / Dimension 0.650" L x 0.118" W (16.50mm x 3.00mm) |
Current - Hold (Ih) (Max) 10 A | Height - Seated (Max) 0.992" (25.20mm) |
Current - Trip (It) 17 A | Lead Spacing 0.201" (5.10mm) |
Current - Max 100 A | Approval Agency cURus, TUV |