P4KE400CA-B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 7.190
Datasheet
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Similar
Comchip Technology
548V Clamp 750mA Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AL (DO-41)
P4KE400CA-B
DigiKey Part Number
P4KE400CA-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P4KE400CA-B
Description
TVS DIODE 342VWM 548VC DO204AL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
P4KE400CA-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
750mA
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
342V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
380V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
548V