72R020XU is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 2.652
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 32.478
Datasheet
Similar
Bel Fuse Inc.
Bourns Inc.
In Stock: 720
Polymeric PTC Resettable Fuse 72V 200 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Building Automation – Protect/Sense/Control
Basics of NTC and PTC Thermistors - Another Teaching Moment
72R020XU
DigiKey Part Number
F3192-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
72R020XU
Description
PTC RESET FUSE 72V 200MA RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Time to Trip
2.2 s
Manufacturer
Resistance - Initial (Ri) (Min)
1.83 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
4.4 Ohms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
72V
Size / Dimension
0.291" Dia x 0.122" T (7.40mm x 3.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
200 mA
Height - Seated (Max)
0.461" (11.70mm)
Current - Trip (It)
400 mA
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
40 A