5KP120A-B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.586
Datasheet
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
193V Clamp 26.4A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP120A-B
DigiKey Part Number
5KP120A-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP120A-B
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
5KP120A-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
26.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
120V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
133V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
193V