5.0SMDJ10AS
DigiKey Part Number
18-5.0SMDJ10ASTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-5.0SMDJ10ASCT-ND - Cut Tape (CT)
18-5.0SMDJ10ASDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ10AS
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
17V Clamp 294.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
294.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
Yes
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
11.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
17V