30KPA90CA
DigiKey Part Number
30KPA90CATR-ND - Tape & Reel (TR)
30KPA90CACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30KPA90CA
Description
TVS DIODE 90VWM 146.4VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
146.4V Clamp 207A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
EDA/CAD Models
30KPA90CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
207A
Mfr
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
100.5V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146.4V