30KPA90CA
DigiKey Part Number
3811-30KPA90CA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30KPA90CA
Description
TVS DIODE 90VWM 146.4VC P600
Customer Reference
Detailed Description
146.4V Clamp 207A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
207A
Series
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
100.5V