1812L075/33DR
DigiKey Part Number
F3355TR-ND - Tape & Reel (TR)
F3355CT-ND - Cut Tape (CT)
F3355DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1812L075/33DR
Description
PTC RESET FUSE 33V 750MA 1812
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 33V 750 mA Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Category
Time to Trip
200 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
110 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
400 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
33V
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
750 mA
Thickness (Max)
0.061" (1.55mm)
Current - Trip (It)
1.5 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
20 A