1206SFH200F/24-2 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 14.822
Datasheet
Direct
Eaton - Electronics Division
In Stock: 2.271
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
20 A 24 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
1206SFH200F/24-2
DigiKey Part Number
1206SFH200F/24-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206SFH200F/24-2
Description
FUSE BOARD MOUNT 20A 24VDC 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1206SFH200F/24-2 Models
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Melting I²t
56.0
Part Status
Obsolete
Approval Agency
UL
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W x 0.046" H (3.20mm x 1.60mm x 1.17mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.003 Ohms