1.5KE110A
DigiKey Part Number
1.5KE110ALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE110ALFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE110A
Description
TVS DIODE 94VWM 152VC DO201
Detailed Description
152V Clamp 10A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5KE110A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
94V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
105V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
152V