APT1608VRCXF/A-5MAV
DigiKey Part Number
754-2180-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-2180-1-ND - Cut Tape (CT)
754-2180-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT1608VRCXF/A-5MAV
Description
LED CYAN DIFFUSED SMD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cyan LED Indication - Discrete 2.8V 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APT1608VRCXF/A-5MAV Models
Category
Lens Size
1.10mm x 0.80mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.8V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Test
5mA
Part Status
Active
Viewing Angle
160°
Color
Mounting Type
Configuration
Standard
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Color
Yellow
Supplier Device Package
Lens Transparency
Diffused
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.85mm