08773.15MXEP
DigiKey Part Number
F3298-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08773.15MXEP
Description
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.15 A 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole Cartridge, Non-Standard (Axial)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
08773.15MXEP Models
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Packaging
Bulk
Melting I²t
67.6
Part Status
Active
Approval Agency
cULus, VDE
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.142" Dia x 0.394" L (3.60mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.02 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V