C310T-SC-3.15-R-TR1
DigiKey Part Number
283-C310T-SC-3.15-R-TR1TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-C310T-SC-3.15-R-TR1CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C310T-SC-3.15-R-TR1
Description
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.15 A 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole Cartridge, Non-Standard (Axial)
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Melting I²t
37.8
Part Status
Active
Approval Agency
CQC, cURus, KC, TUV, VDE
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.142" Dia x 0.394" L (3.60mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
14.68 mOhms
Voltage Rating - AC
250 V