047303.5PARL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 915
3.5 A 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Axial
047303.5PARL
DigiKey Part Number
047303.5PARL-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
047303.5PARL
Description
FUSE BRD MNT 3.5A 125VAC/VDC AXL
Detailed Description
EDA/CAD Models
047303.5PARL Models
Slow Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Box (TB)
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Melting I²t
26.8
Approval Agency
CSA, PSE, UR
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.135" Dia x 0.280" L (3.43mm x 7.11mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.024 Ohms