02301.25DRT2P is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
1.25 A 250 V 125 V Fuse Cartridge, Glass Through Hole Cartridge, Non-Standard (Axial)
02301.25DRT2P
DigiKey Part Number
02301.25DRT2P-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
02301.25DRT2P
Description
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 125VDC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
02301.25DRT2P Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Slow Blow
Tape & Reel (TR)
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A AC, 10kA DC
Part Status
Active
Melting I²t
9.8
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
CE, CSA, PSE, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
Voltage Rating - AC
250 V
DC Cold Resistance
0.146 Ohms