021602.5MXBP is available for purchase but is not normally stocked.
SCHURTER Inc.
In Stock: 70
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 188
In Stock: 995
In Stock: 15
In Stock: 80
2.5 A 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 5mm x 20mm
021602.5MXBP
DigiKey Part Number
021602.5MXBP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
021602.5MXBP
Description
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 5X20MM
Detailed Description
Category
Response Time
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1.5kA
Melting I²t
2.695
Approval Agency
CCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0584 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V