LTST-C21KGKT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LTST-C21KGKT |
Description | LED GREEN CLEAR CHIP SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Green 572nm LED Indication - Discrete 2.1V 1206 (3216 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LTST-C21KGKT Models |
Category | Current - Test 20mA |
Mfr | Viewing Angle 70° |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type |
Part Status Active | Wavelength - Dominant |
Color | Wavelength - Peak 574nm |
Configuration Standard | Package / Case 1206 (3216 Metric) |
Lens Color Colorless | Supplier Device Package |
Lens Transparency Clear | Size / Dimension 3.20mm L x 1.60mm W |
Millicandela Rating | Height (Max) 1.10mm |
Lens Style Round with Flat Top | Base Product Number |
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.1V |