TPSD107M016H0100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KEMET
KEMET
100 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 100mOhm
TPS Series
TPSD107M016H0100
DigiKey Part Number
TPSD107M016H0100-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSD107M016H0100
Description
CAP TANT 100UF 20% 16V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
TPSD107M016H0100 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V