TPCR476M003R1500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 255
Datasheet
Similar
In Stock: 0
47 µF Molded Tantalum Capacitors 3 V 0805 (2012 Metric) 1.5Ohm @ 100kHz
TPCR476M003R1500
DigiKey Part Number
TPCR476M003R1500-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPCR476M003R1500
Description
CAP TANT 47UF 20% 3V 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
TPCR476M003R1500 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.5Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Voltage - Rated
3 V