TACR476M003RTA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 255
Datasheet
Upgrade
Datasheet
Upgrade
In Stock: 0
In Stock: 144
Similar
47 µF Molded Tantalum Capacitors 3 V 0805 (2012 Metric) 5Ohm
TACR476M003RTA
DigiKey Part Number
TACR476M003RTA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TACR476M003RTA
Description
CAP TANT 47UF 20% 3V 0805
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TACR476M003RTA Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
5Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
3 V