TCN4477M016R0100E
DigiKey Part Number
478-13378-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-13378-1-ND - Cut Tape (CT)
478-13378-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCN4477M016R0100E
Description
CAP TANT POLY 470UF 16V 2924
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2924 (7361 Metric) 100mOhm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 100kHz
Manufacturer
KYOCERA AVX
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2924 (7361 Metric)
Capacitance
470 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated
16 V