TCJY336M016R0070 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 122
Panasonic Industry
KEMET
KEMET
In Stock: 950
33 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 70mOhm @ 100kHz
AVX Polymer Solid Electrolytic Capacitors | Digi-Key Daily
TCJY336M016R0070
DigiKey Part Number
478-6944-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJY336M016R0070
Description
CAP TANT POLY 33UF 16V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
33 µF
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
Y
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 100kHz