TCJR226M006R0500 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
22 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 0805 (2012 Metric) 500mOhm @ 100kHz
AVX Polymer Solid Electrolytic Capacitors | Digi-Key Daily
TCJR226M006R0500
DigiKey Part Number
478-9476-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJR226M006R0500
Description
CAP TANT POLY 22UF 6.3V 0805
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TCJR226M006R0500 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
KYOCERA AVX
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
Capacitance
22 µF
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
R
Voltage - Rated
6.3 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm @ 100kHz