TCJD686M020R0055 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
68 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 20 V 2917 (7343 Metric) 55mOhm @ 100kHz
AVX Polymer Solid Electrolytic Capacitors | Digi-Key Daily
TCJD686M020R0055
DigiKey Part Number
478-TCJD686M020R0055TR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TCJD686M020R0055CT-ND - Cut Tape (CT)
478-TCJD686M020R0055DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJD686M020R0055
Description
CAP TANT POLY 68UF 20V 2917
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
68 µF
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
55mOhm @ 100kHz