TCJD686M020R0055E is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
68 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 20 V 2917 (7343 Metric) 55mOhm @ 100kHz
TCJD686M020R0055E
DigiKey Part Number
TCJD686M020R0055E-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJD686M020R0055E
Description
CAP TANT POLY 68UF 20V 2917
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
68 µF
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
55mOhm @ 100kHz