TCJD107M010R0018 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 316
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 613
Datasheet
KEMET
In Stock: 395
KEMET
In Stock: 40.830
In Stock: 2.760
100 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 10 V 2917 (7343 Metric) 18mOhm @ 100kHz
TCJD107M010R0018
DigiKey Part Number
478-12532-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJD107M010R0018
Description
CAP TANT POLY 100UF 10V 2917
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
18mOhm @ 100kHz