TCJA476M004R0200E is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 729
Datasheet
In Stock: 83
In Stock: 357
In Stock: 0
Cal-Chip Electronics, Inc.
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 4 V 1206 (3216 Metric) 200mOhm @ 100kHz
TCJA476M004R0200E
DigiKey Part Number
TCJA476M004R0200E-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJA476M004R0200E
Description
CAP TANT POLY 47UF 4V 1206
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
4 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 100kHz