TAP336K016DTW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 490
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 552
Similar
In Stock: 0
33 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial 1.6Ohm
TAP336K016DTW
DigiKey Part Number
TAP336K016DTW-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP336K016DTW
Description
CAP TANT 33UF 10% 16V RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.236" Dia (6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Manufacturer Size Code
F
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.6Ohm