TAP225M020CCS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 234
Similar
Similar
2.2 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 20 V Radial 7Ohm
TAP225M020CCS
DigiKey Part Number
TAP225M020CCS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP225M020CCS
Description
CAP TANT 2.2UF 20% 20V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.177" Dia (4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
20 V
Manufacturer Size Code
A
Type
Conformal Coated
Features
General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance)
7Ohm