TAP225M010BRW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Similar
2.2 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10 V Radial 13Ohm
TAP225M010BRW
DigiKey Part Number
TAP225M010BRW-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP225M010BRW
Description
CAP TANT 2.2UF 20% 10V RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.177" Dia (4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Manufacturer Size Code
A
ESR (Equivalent Series Resistance)
13Ohm