TAP156K016HSB is available for purchase but is not normally stocked.
KYOCERA AVX
In Stock: 149
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
15 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial 2.5Ohm
TAP156K016HSB
DigiKey Part Number
TAP156K016HSB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP156K016HSB
Description
CAP TANT 15UF 10% 16V RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.250" (6.35mm)
Voltage - Rated
16 V
Manufacturer Size Code
E
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.5Ohm