TAP155K035BRS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
1.5 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V Radial 6Ohm
TAP155K035BRS
DigiKey Part Number
TAP155K035BRS-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP155K035BRS
Description
CAP TANT 1.5UF 10% 35V RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.177" Dia (4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Manufacturer Size Code
A
ESR (Equivalent Series Resistance)
6Ohm