TAP106M050BRW
DigiKey Part Number
478-TAP106M050BRWTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TAP106M050BRWCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP106M050BRW
Description
CAP TANT 10UF 20% 50V RADIAL
Detailed Description
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V Radial 1.6Ohm
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Manufacturer Size Code
J
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.6Ohm