TAJD156K020SNJ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 494
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
In Stock: 0
15 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V 2917 (7343 Metric)
TAJD156K020SNJ
DigiKey Part Number
478-8908-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJD156K020SNJ
Description
CAP TANT 15UF 10% 20V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
TAJD156K020SNJ Models
Category
Type
Molded
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
20 V