TAJD107K006SNJ
DigiKey Part Number
478-TAJD107K006SNJTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TAJD107K006SNJCT-ND - Cut Tape (CT)
478-TAJD107K006SNJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJD107K006SNJ
Description
CAP TANT 100UF 10% 6.3V 2917
Detailed Description
100 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2917 (7343 Metric) 600mOhm
EDA/CAD Models
TAJD107K006SNJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
6.3 V