SR301A103FARTR1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
In Stock: 436
10000 pF ±1% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
SR301A103FARTR1
DigiKey Part Number
SR301A103FARTR1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR301A103FARTR1
Description
CAP CER 10000PF 100V NP0 RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.360" (9.14mm)
Tolerance
±1%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)