SR301A103FAA is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 436
Datasheet
10000 pF ±1% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
SR301A103FAA
DigiKey Part Number
SR301A103FAA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR301A103FAA
Description
CAP CER 10000PF 100V NP0 RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.360" (9.14mm)
Tolerance
±1%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)