SR275C104KAT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 5
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 0
Similar
Similar
In Stock: 329
0.1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR275C104KAT
DigiKey Part Number
SR275C104KAT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR275C104KAT
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Size / Dimension
0.260" L x 0.150" W (6.60mm x 3.81mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.250" (6.35mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.300" (7.62mm)