SR215E105MAA is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 1.862
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
KEMET
1 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor Z5U Radial
SR215E105MAA
DigiKey Part Number
478-8039-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR215E105MAA
Description
CAP CER 1UF 50V Z5U RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
10°C ~ 85°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)