SR215C224KAT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 2.950
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 12.063
Datasheet
Upgrade
Upgrade
Similar
KEMET
TDK
In Stock: 387
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Murata Electronics
In Stock: 131
Murata Electronics
In Stock: 891
KEMET
In Stock: 825
0.22 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR215C224KAT
DigiKey Part Number
SR215C224KAT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR215C224KAT
Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)