SR211C104KAA is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 13.116
Datasheet
Upgrade
Similar
Similar
TDK
In Stock: 120
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Murata Electronics
Murata Electronics
KEMET
In Stock: 592
KEMET
0.1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR211C104KAA
DigiKey Part Number
478-2469-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR211C104KAA
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)