SA305E474MAR is Obsolete and no longer manufactured.
KEMET
In Stock: 30.943
Datasheet
0.47 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor Z5U Axial
SA305E474MAR
DigiKey Part Number
478-3158-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-3158-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA305E474MAR
Description
CAP CER 0.47UF 50V Z5U AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SA305E474MAR Models
Operating Temperature
10°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
Tolerance
±20%