SA305C104KARC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
KEMET
In Stock: 650
KEMET
0.1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Axial
SA305C104KARC
DigiKey Part Number
SA305C104KARC-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA305C104KARC
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SA305C104KARC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
Tolerance
±10%