SA205C473KAR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 16.601
Datasheet
Direct
KEMET
Upgrade
Upgrade
KEMET
0.047 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Axial
SA205C473KAR
DigiKey Part Number
478-10994-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-10994-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA205C473KAR
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SA205C473KAR Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.100" Dia x 0.260" L (2.54mm x 6.60mm)
Tolerance
±10%