MR065C105KAT is available for purchase but is not normally stocked.
Direct
KEMET
In Stock: 468
Direct
KEMET
In Stock: 48
In Stock: 77
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
MR065C105KAT
DigiKey Part Number
MR065C105KAT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MR065C105KAT
Description
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.290" L x 0.090" W (7.36mm x 2.28mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.290" (7.36mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)