MR065A102FAATR2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Similar
1000 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
MR065A102FAATR2
DigiKey Part Number
MR065A102FAATR2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MR065A102FAATR2
Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.290" L x 0.090" W (7.36mm x 2.28mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.290" (7.36mm)
Tolerance
±1%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)