LD055A182FAB2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1800 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
LD055A182FAB2A
DigiKey Part Number
LD055A182FAB2A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD055A182FAB2A
Description
CAP CER 1800PF 50V NP0 0805
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LD055A182FAB2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)