F920G226MPA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 1.680
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
22 µF Molded Tantalum Capacitors 4 V 0805 (2012 Metric) 5Ohm
F920G226MPA
DigiKey Part Number
478-8114-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F920G226MPA
Description
CAP TANT 22UF 20% 4V 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
F920G226MPA Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
5Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
4 V