CKR23BX224KP-LL | |
|---|---|
DigiKey Part Number | CKR23BX224KP-LL-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CKR23BX224KP-LL |
Description | CAP CER 0.22UF 50V BX 2-DIP |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.22 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor BX 2-DIP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CKR23BX224KP-LL Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Mfr | Applications |
Series | Failure Rate P (0.1%) |
Packaging Tube | Mounting Type |
Part Status Active | Package / Case 2-DIP |
Capacitance | Size / Dimension 0.260" L x 0.092" W (6.60mm x 2.34mm) |
Tolerance ±10% | Height - Seated (Max) 0.195" (4.95mm) |
Voltage - Rated | Lead Spacing 0.325" (8.25mm) |