1808AC102KAT1A
DigiKey Part Number
478-2966-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-2966-1-ND - Cut Tape (CT)
478-2966-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1808AC102KAT1A
Description
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1808
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric)
EDA/CAD Models
1808AC102KAT1A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.181" L x 0.079" W (4.60mm x 2.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)